Одесские штучки

Міфологічний бестіарій України: Хто такий Лизун


ЛИЗУН

«Лизун — невідомий іншим слов’янам» (Гнатюк Володимир «Знадоби до української демонології»). В українській міфології це величезна тварюка, яка живе у пущі ліса і пожирає заблукавших там людей. «Лизун — се чорт у постаті великого звіра» (Павло Чубинський «Труди»).

Також існує версія, що лизун – це будинковий дух, або одне з його табуїстичних імен. Він мешкає за піччю, в лазнях, в підпіллі будинку. За повір’ями лизун виходить з укриття лише вночі, зализує волосся людей, шерсть худоби. Може вилизати брудний посуд і чани для купання.

Кажуть, дехто прокидався від дій лизуна, який вилізував волосся, обличчя або ноги людини. У такому випадку потрібно почати молитися, поки не заспіває півень.

Ззовні лизун походить на купу шерсті, яку можна сплутати зі звірем. Язик в нього жорсткий. Місцеві залякували лизуном дітей, щоб добре поводилися і вчасно лягали спати: «Лягай, бо лизун тебе з’їсть»; «Не плач, лизун прийде».

Українці називають лизуном/язиком сніп вогню.

Источник: Волнорез

Подписывайтесь на наш канал в Телеграм. Моментом узнавайте новости Одессы! Также подписывайтесь на нашу страницу в Facebook!

И еще туда же!

В центре Одессы обворовали бутик

Observan

МИД Польши предложило отменить роуминг для украинцев

Observan

Прогноз погоди на вихідні 18–19 червня: спекотний вікенд із суботніми грозами

Observan