Одесские штучки

Міфологічний бестіарій України: Хто такий Вовкулака


ВОВКУЛАКА

(вовкун, перевертень)

Вовкулаки — це люди, що мають надприродну здатність перевтілюватися у вовків. Їх дуже просто впізнати в людському образі: Вовкуни мають понурий вигляд, великі брови, зрослі на переніссі, та червоні очі. Вірування у цих напівфантастичних істот були свого часу поширені по всій Європі, включаючи й Україну.

Вважалося, що Вовкулаки можуть бути вродженими та оберненими. Також якщо вагітна жінка зустрічала вовка, то у неї повинен був народитися Вовкулака. Вроджені під певною планетою Вовкулаки звикли до того, що перетворення відбувається вночі, а вдень вони схожі на звичайних людей. Вони вміють тримати свою тваринну сутність в секреті. А перетворені (обернені) Вовкуни дуже страждають, вони бігають у лісах, при цьому зберігаючи людський внутрішній світ. Повернутися до людської подоби обернені Вовкулаки могли через кілька років. В українській міфології оберненими Вовкулаками також можуть стати люди, котрих прокляли відьма чи ворожбит. Кажуть, їх зробив чорт.

«Вовкулак знаходить собі товаришів вовків і живе разом із ними одним житєм. Вовкулак потинає звичайно вівцї» (Гнатюк Володимир «Знадоби до української демонології»).

За старовинними місцевими переказами, Вовкулаки в час затемнення з’їдали місяць або сонце. Особливо активними їх вважали наприкінці жовтня та на початку листопада (сезон гарбузів, Геловін). Образ Вовкулаки нагадує людям про необхідність мати в своїй душі Бога, ніколи про нього не забувати, не грішити. Вовкулаки символізують безсилля людини перед темними силами.

«У нас є один такий воукун. Ишоу чоловіком, а разом пішоу псом, далї уже був слїд песїй, бо то у зимі» [Семен Попович] (Матеріали до українсько-руської етнології).

У «Слові о Полку Ігоревім» згадується, що князь Всеслав Полоцький вмів перекидатися на вовка. «Всеславъ князь людемъ судяше, княземъ грады рядяше, а самъ въ ночъ влъкомъ рыскаше: изъ Кыєва дорискаше до куръ Тмутороканя, великому Хръсови влъкомъ путь прерыскаше». У «Лісовій Пісні» Лесі Українки на Вовкулаку перекинувся Лукаш. «Тепер він вовкулака дикий! Хай скавучить, нехай голосить, виє, хай прагне крові людської, — не вгасить своєї муки злої!».

Зачарованому Вовкулаці можна допомогти. Для цього потрібно нагодувати його освяченою в церкві їжею. Також за легендами можна сказати йому, щоб він перекинувся тричі через голову, і якщо послухається, то стане знову людиною. «Перекинься три рази через голову! — а він послухає і стане чоловіком» (Володимир Ястребов «Матеріали»). Є варіант вдарити його тричі перевеслом по голові. «Добре також стягнути шкіру з нього разом із шерстею» (Борис Грінченко «З вуст народу»). Якщо ж людина в образі Вовкулака помирає, вона може перетворитись на упиря. Аби цього не сталось, необхідно засунути йому в пащу дві срібні монети.

Источник: Волнорез

Подписывайтесь на наш канал в Телеграм. Моментом узнавайте новости Одессы! Также подписывайтесь на нашу страницу в Facebook!

И еще туда же!

Двум одесским медицински учреждениям выделят средства на противопожарные мероприятия

Observan

Житель Одесской области клубнику добывал с боем

Observan

ДСНС в Одеській області очолив новий керівник

Observan