Одесские штучки

У США вийшов у море найстаріший лінійний корабель «Техас» (ВІДЕО)

Увага всіх спеціалістів та любителів військово-морської історії та військового флоту вже декілька днів прикута до США, а точніше — до штату Техас. Там 31 серпня з місця постійної стоянки у Сан-Джасінто біля Х'юстона, вперше після 1990 року вийшов у море лінійний корабель "Техас". Це найстаріший лінійний корабель у світі, який з 1948 року є меморіалом. Зараз це єдиний важкий корабель часів Першої Світової війни, який зберігся до нашого часу (хоча у деяких країнах є менші за розміром кораблі інших класів того часу — крейсери, міноносці, підводні човни). 

Він за допомогою буксирів здійснив короткий перехід до сусіднього міста Галвестон, де старий корабель поставили у док для тривалого відновлювального ремонту. 

Лінкор "Техас" — справжній ветеран військового флоту США, збудований та введений до бойового складу ще 1914 року. Він з моменту будови мав водотонажність до 27 000 тон, довжину 175 метрів, Дві парові машини загальною потужністю 28700 л. с. дозволяли йому розвивати швидкість 21 вузол (39 км/год). Головний калібр складають 10 гармат калібром 356 мм у 5 баштах, середній калібр спочатку мав 20 127-мм гармат у казематах. Під час модернізацій на ньому згодом значно посилили зенітну артилерію, протиторпедний захист та горизонтальну палубну броню. Товщина броні на корпусі та вежах лінкора місцями досягає 305-356 мм. У завершальний період Другої Світової війни лінкор "Техас", окрім 356-мм та 127-мм гармат, мав на озброєнні 10 4-ствольних 40-мм автоматичних зеніток "Бофорс" та 36 (одиночних та спарених) 20-мм автоматичних зеніток.

Того ж 1914 року "Техас" взяв участь у окупації мексиканського порту Веракрус. 1915 року лінкор "Техас" разом з лінкором "Саут Керолін" прийшов на допомогу потерпілому аварію при зіткненні пасажирському лайнеру "Ryndam". У 1917-1918 рр. лінкор "Техас" приймав участь у Першій світовій війні — він був одним з лінійних кораблів США, направлених на підсилення британського флоту та разом з іншими американськими лінкорами склав 6-ту ескадру Гранд-Фліту. Американські лінкори брали участь у супроводі конвоїв до Норвегії, у одній спробі перехоплення німецького флоту та другорядних операціях. У грудні 1918 року "Техас" разом з ще п'ятьма лінкорами ескортував трансатлантичний перехід президента США Вудро Вільсона.

У міжвоєнний період лінкор служив на Тихому океані, з періодичними короткими переходами в Атлантику на східне узбережжя США. У 1926-1927 та 1941 року проходив модернізації та ремонти. З 1938 по 1941 рр. був флагманом флоту США у Атлантичному океані.

З весни 1941 року лінкор брав участь у "Атлантичному патрулі", таким чином США забезпечували власні інтереси у Атлантичному океані під час Другої світової війни, поки ще зберігали нейтралітет. Після вступу США у Другу Світову війну лінкор брав участь у операції "Торч" — висадці десанту у Північну Африку у листопаді 1942 р. Згодом у 1943-1944 рр. на лінкорі значно посилили зенітну артилерію. Потім з 6 червня до серпня 1944 року лінкор "Техас" був одним з кораблів вогневої підтримки десанту в Нормандії, де діяв на ділянці "Омаха". Післ цього з 11 по 16 серпня "Техас" підтримував десант у південній Франції — операцію "Драгун".

З лютого 1945 року "Техас" діяв на Тихому океані проти Японії, підтримуючи вогнем важкої артилерії десантні операції на Іводзіму та Окінаву. Старий на той час лінкор заслужив 5 бойових зірок — за операції "Торч", "Оверлорд", "Драгун", та десанти на Іводзіму та Окінаву. Після закінчення Другої Світової війни займався перевезеннями американських солдат додому. На початку 1946 р. лінкор поставили на консервацію. Але згодом командуванням флоту США було прийнято рішення запропонувати 6 старих лінкорів деяким штатам для збереження у якості меморіалів. На таку пропозицію відкликнувся лише штат Техас, який і отримав названий на його честь лінкор, оплативши видатки у приблизно 250 тис. доларів на забезпечення переходу корабля до Сан-Джасінто неподалік від Х'юстона.

21 квітня 1948 року, у річницю незалежності Техасу, старий лінкор був офіційно виключений зі складу ВМС США та став власністю штату, ім'я якого носив. Церемонію обставили дуже помпезно. Помічник Секретаря флоту Марк Ендрюс (до речі, уродженець Х'юстона) урочисто передав корабель губернатору Бафорду Джестеру. Були присутні капелан Муді та кептен Байкер, який виконав церемоніальну функцію останнього командира лінкора у складі ВМФ перед розукомплектуванням. Лінкор встановили біля меморіалу битви при Сан-Джасінто, носом до нього та відкрили у якості музею.

У 1971 році лінкор пройшов косметичний ремонт за благодійні кошти.

У 1986 році у Техасі святкували 150-ту річницю незалежності штату, з приводу чого уряд штату створив консультативну раду лінкора "Техас". Ця організація запланувала масштабну реставрацію старого корабля та почала збір коштів — тоді було потрібно 10 млн. доларів. Значну частину цієї суми виділив флот США.

З 13 грудня 1988 по 26 липня 1990 року старий лінкор ремонтували у Галвестоні.  Під час цього ремонту було встановлено 175 т нової сталі у вигляді обшивки та різних металоконструкцій. Разом із роботою це коштувало близько 7 млн. доларів. Потім підводну частину корпусу нанесли захисне покриття на епоксидній основі. Вище ватерлінії вертикальні поверхні пофарбували в темно-синій колір відповідно до схеми Measure 21. Для довговічності застосовувалася спеціальна епоксидна алкідно-фарба. Вже згодом на місці постійної стоянки весь час продовжувалися ті чи інші реставраційні роботи, які проводилися силами ентузіастів та волонтерів, які відновлювали внутрішню обстановку, пристрої та інтер'єри корабля. Зауважимо, що окремий пам'ятний статус отримали головні парові машини лінкору.

Але за 40 років знову накопичилися проблеми зі станом корпусу лінкора, який пропускав воду — і останніми роками на ньому весь час відкачували воду, корабель стояв з помітним диферентом на корму та креном на правий борт.

Тому вперше за 42 роки його знову вивели у море та відбуксирували у той же Галвестон, де зараз 108-річний лінійний корабель вже піднятий у док та вже розпочато ремонтні роботи.

Також у США збереглися у якості музеїв ще 7 лінійних кораблів, збудованих перед Другою Світовою війною, або вже під час неї. Це 4 лінкори типу "Айова" ("Айова", "Міссурі", "Нью-Джерсі", "Вісконсін"), які служили у бойовому складі ВМФ США до початку 1990-х р., лінкори "Алабама", "Масачусетс" та "Норт Керолайн", які були виведені з складу флоту та з 1961-1965 рр. стали музеями

Подписывайтесь на наш канал в Телеграм. Моментом узнавайте новости Одессы! Также подписывайтесь на нашу страницу в Facebook!

И еще туда же!

Интересные места Одесской области: озеро кучерявых пеликанов

Observan

В Одеській області сталася пожежа

Observan

Проект «Тысячи дверей Одессы» набирает обороты: отреставрирована еще одна старинная дверь

Observan