Одесские штучки

Міфологічний бестіарій України: Цур

ЦУР
(Чур, Шур, Щур)

Він був одним з найпопулярніших у давніх українців домашніх духів. Цур — охоронець домашнього вогнища, тепла, затишку, земельних кордонів. Уявляли його та зображували у вигляді вогню, що горить в печі.

Цура шанували як бога, його боялися та поважали. Він бог добробуту, добрий дух дому та заступник роду. «Цур, мене!» — тобто обери мене, захисти; «Цур, моє!» — тому, що він призначує та захищає право власності. Це не просто дитячі ігри!

Цур – це бог-охоронець, добрий дух або пенат. Українці вирізьблювали його образ на дереві, вишивали на рушниках.

Тепла затишна хата, піч – місце проживання Цура. Адже він береже на землі вогонь, який дав людям прабог Сварог. З давніх часів зберігся вислів «Цур тобі, Пек!», який говорили у разі небезпеки. Оскільки вважалося, що Цур може захистити від уособлення зла і чвар – Пека.

З усіх богів Вирію лише Цур міг проникати в пекло й відбивати в Пека невинні душі добрих людей чи своїх лицарів-побратимів, повертати їх на землю чи до Вирію. Битви Цура з Пеком у підземеллі, за уявою давніх українців, призводили до землетрусів. Походи Цура в пекло, двобої з Пеком становлять низку давньоукраїнських пригодницьких казок.

На думку одразу спадає вогняний демон Кальцифер з аніме Міядзакі Хаяо «Мандрівний замок» та однойменної книги Діани Вінн Джонс. Кальцифер потрапив на Землю у вигляді падаючої зірки. Заключивши договір з Хаулом, він повинен рухати Ходячий замок без можливості покинути його. Тому він мусить постійно палати.

У різні часи символами вогню були Сатана, Прометей, Ра, Шанго, Коджин, Агні. А охоронцями домашнього затишку – Домовики, Кобольди, Скарбники, Геній, Лари. У давньоримських будинках були навіть Ларарії – місця поклоніння домашнім богам.

У шахтарських селищах Донбасу поширена легенда про доброго охоронця шахт Шубіна. На Луганщині теж можна почути кілька варіантів легенди про дух копалень. Дух отримав таке ім’я від звуку метану (шу-шу), який часто накопичується у шахтах.

Популярність легенди про Шубіна призвела до того, що його ім’ям на Донбасі були названі розважальні заклади, бари, а також популярна марка пива «Добрий Шубін» донецького пивоварного заводу «Сармат».

Ідол Цура на базі полку «Азов», с. Юріївка, Донецька обл.

(джерело зображення: wikipedia.org)

«Шубін» — барельєф із кам’яної солі. Соляні шахти Соледару. Донбас.

Источник: Волнорез

Подписывайтесь на наш канал в Телеграм. Моментом узнавайте новости Одессы! Также подписывайтесь на нашу страницу в Facebook!

И еще туда же!

В Одесі новорічні ялинки міняють на цукерки

Observan

Вооруженное ограбление произошло в Одесской области

Observan

Одесситы за год потратили на новые авто более 135 млн долларов

Observan